NÉGY ÉVSZAK RECEPTJEI


Manapság, miközben az üzletekben szinte minden alapanyag elérhető az egész év során, egyre több szó esik a szezonális táplálkozás fontosságáról.

Bár a mesterséges környezetben termesztett, növényvédőszerekkel kezelt zöldségek-gyümölcsök szemre tetszetősnek tűnnek, beltartalmi értékük lényegesen alacsonyabb a tápanyagokban gazdag termőföldbe ültetett, napon érett társaikénál, ízük pedig meg sem közelíti azokét.

Arról még kevésbé esik szó, hogy szervezetünk bioritmusára is jobb hatással vannak az aktuálisan elérhető termékek: tavasszal a zsenge leveles zöldségek, nyáron a lédús gyümölcsök, a gyorsan elkészíthető, könnyű zöldségek adják meg számunkra az évszaknak megfelelő tápanyagokat. Ősszel a lassan termő zöldségek kánaánja vár ránk, télen a jól átteleltethető káposztafélék, gyökérzöldségek, száraz hüvelyesek ideje van.

Szezonálisan étkezni tehát azt jelenti, hogy összehangolódva az évszakok változásával, az év egy adott időpontjában az adott helyen fellelhető alapanyagok alkotják táplálkozásunk bázisát. Szervezetünk így jut a legtöbb vitaminhoz és ásványi anyaghoz, hiszen a természet biztosítja növényeink számára a növekedésükhöz szükséges feltételeket.

Szezonon belül a termelőknek kevesebb vegyszerre van szükségük a hozam eléréséhez, így fogyasztásuknál a magasabb tápanyagtartalom mellett kevesebb növényvédőszer-maradvánnyal kell szervezetünknek megküzdenie.

Fontos érv még a szezonális táplálkozás mellett, hogy ezek a termékek helyi termelőktől érkeznek hozzánk, és nem a világ másik részéről. Ezért a frissesség és a beltartalmi értékek mellett fogyasztásuk kisebb terhet ró a környezetre és az értük kifizetett pénzzel a lokális közösséget támogatjuk – de saját pénztárcánk is hasznát látja, hiszen minden zöldség és gyümölcs szezonban a legolcsóbb, sőt akár többszörös árkülönbségek is előfordulnak.

A szezonális étkezésnek így a gasztronómiai, egészségügyi és környezetvédelmi előnyei mellett társadalmi haszna is van: lehetővé teszi, hogy azok az emberek, akik felelősséget éreznek a körülöttük élőkkel szemben, kifejezhessék törődésüket azzal is, hogy mit tesznek a tányérjukra.

Mi ezzel a szakácskönyvvel szeretnénk ehhez a küldetéshez hozzájárulni: az egyes évszakok bevezetőjében összegyűjtöttük a szezonálisan hazánkban frissen elérhető élelmiszereket, mely a bevásárlásnál nyújthat segítséget. Ezekből készült az a 120 étel is, melyek receptjét ezúton megosztjuk Önökkel, ezzel segítve minden olvasónkat az egészséghez és a különleges ízélményekhez vezető úton.

Lapcom. 2017 >> Bezselics Ildikó: Négy évszak receptjei | könyv | bookline


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük